Projektowanie stron WWW

Popularne posty

sobota, 2 marca 2013

Mega Czarna Dziura Czyli Największa Dziura Wszechświata

Ilustracja poniżej przedstawia dwie czarne dziury, z których jedna na skutek przyspieszenia uzyskanego dzięki oddziaływaniu grawitacji została 'wykopana' porywając ze sobą część materii.


Znacznie częściej jednak przy kolizji galaktyk dochodzi do połączenia czarnych dziur znajdujących się w ich centrum. Powstaje wtedy supermasywne monstrum o masie rzędu milionów, a nawet miliardów mas Słońca. Mega czarna dziura odnaleziona w galaktyce NGC 1277 jest w zasadzie zbyt wielka aby mogła naprawdę istnieć. Gwiazda pochwycona w pole grawitacyjne takiego monstrum zaczyna poruszać się z niewyobrażalną prędkością 400 km/s. Z czasem materia gwiazdy zostaje wessana do czarnej dziury. Ten swego rodzaju "kosmiczny odkurzacz" o niewiarygodnie wielkiej sile grawitacji wciąga wszystko co przekroczy horyzont zdarzeń, łącznie ze światłem.




Proces pochłaniania gwiazdy wygląda bardzo spektakularnie, jednak prawdopodobnie sama gwiazda z tego powodu nie jest zachwycona. Na koniec dochodzi do kosmicznej "czkawki". Po wchłonięciu całej gwiazdy następuje eksplozja energii. Powstaje przy tym promieniowanie gamma, które jest emitowane w głąb kosmosu w postaci tak zwanego "dżetu". Jeśli Ziemia stanęłaby przez nieostrożność na drodze takiego dżetu usmażyłaby się jak frytka. Na szczęście prawdopodobieństwo trafienia jest tak małe, że możemy spać spokojnie. Zresztą i tak nie mielibyśmy na to wpływu ani czasu na reakcję, gdyż wysokoenergetyczne cząsteczki poruszają się z prędkością bliską prędkości światła.
Mega czarna dziura, która stała się inspiracją do tego artykułu oddalona jest od nas o 300 milionów lat świetlnych. Tak więc to co możemy zaobserwować za pomocą najnowszych teleskopów ma wygląd sprzed 300 milionów lat - przez ten czas zapewne znacznie urosła pożerając wszystko wokół. O rozmiarze największej jak do tej pory zaobserwowanej czarnej dziury we wszechświecie niech świadczy fakt, że zajmuje obszar wielokrotnie większy od naszego układu słonecznego!



1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy temat, szkoda, że ostatnio nic nie piszesz..

    pozdrawiam
    O nauce

    OdpowiedzUsuń

A tak wygląda 'żywe' interaktywne menu imagesphere

<br />
Ta wersja nie posiada aktywnych linków. W zasadzie nie wiem dla czego one nie działają. Być może jest to spowodowane niekompatybilnością skryptu z szablonem.